Vodní filtr eSpring od Amway a plastové mikročástice v pitné vodě

Amway eSpring

Amway eSpring

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dnes mě na Novinkách.cz zaujal článek s názvem Plastové mikročástice jsou i v pitné vodě v Česku. Protože již dlouhá léta máme doma vodní filtr eSpring od Amway, přirozeně mě zajímalo, zda je tento filtr schopen odfiltrovat i plastové mikročástice.

I když na litr vody jich podle článku připadá jen 300 až 900, nevidím jediný důvod, proč se krmit polyethylentereftalátem, polypropylenem a polyethylenem (což jsou tři nejvíce zastoupené plasty).

V článku se píše, že:

„Úpravny vody v závislosti na vodním zdroji a použité technologii dokázaly odstranit 70 až 83 procent mikroplastových částic,“ konstatovali akademici. Úpravna tak nezadrží až 30 procent mikroplastů ve vodě. Technologie nejsnáze zachytí větší mikročástice, ale ve vzorcích převažovaly ty malé. Průměr menší než 10 mikrometrů mělo 95 procent částic.

Rychlé nahlédnutí do tabulek a…

Filtr eSpring je testován podle norem NSF, kde jsou částice rozděleny podle velikosti do 6 různých tříd. Nejmenší testované (a tedy nejhůře odstranitelné) mají přitom velikost 0,5 – 1 mikrometr (třída I). Tyto částice dokáže vodní filtr eSpring odstranit z více než 95%!

Všem majitelům vodního filtru gratuluji a přeji požitek při pití pitné vody bez plastů (a dalších kontaminantů). 🙂

A jen tak mimochodem, myslíte, že někdo zkoušel spočítat, kolik tun polyethylenu se NEvyrobilo a tudíž ani NEskončilo na skládkách od roku 1959 díky tomu, že Amway po celou dobu své existence vyrábí koncentráty, které vyžadují méně obalového materiálu? Jinými slovy, kolik tun plastů by vyžadovalo, kdyby Amway zvolila stejnou cestu, jako někteří jiní výrobci a prodávala by rozředěné výrobky?